Skip to main content

סיכום הוועידה הארצית של מלונאי ישראל

יור ההתאחדות אמיר חייק בכנס המלונאים

הוועידה הארצית של מלונאי ישראל התקיימה הבוקר לראשונה לא בבית מלון, אלא בזום. האירוע, בו השתתפו מלונאים רבים, חברי כנסת, שרים וראשי ערים ומועצות מקומיות עסק כולו בהתמודדות עם משבר הקורונה. במרכז הוועידה עמד נושא ניסיון החזרה לשגרה בימים טרופים אלו ובקידום ענף התיירות שנפגע קשה ממשבר המגיפה.

הבוקר (יום ד'), התקיימה הוועידה הארצית של מלונאי ישראל "מחשבים מסלול מחדש" של התאחדות המלונות בישראל. את הוועידה פתח נשיא ההתאחדות רו"ח אמיר חייק, "מדובר בענף הראשון שנפגע. מדובר בענף שגם אחרי שיחזור לפעילות הוא יהיה ענף שהממשלה אוסרת על חצי מהלקוחות שלו מלהגיע אליו – התיירים הזרים שלא יכולים להיכנס לישראל. זה הענף היחיד שהושבת בנקודות השיא שלו: בפסח, בחגי תשרי ובסוף השנה האזרחית, ואנחנו מקווים שלא נראה יותר השבתות של הענף הזה" אמר חייק והמשיך: "ענף התיירות הוא הענף היחיד שכשהושבת ולא פעל, ראינו בעיניים כלות איך הממשלה שלנו שולחת את הלקוחות שלנו למדינות אחרות כדי לתת שם פרנסה. זה הענף היחיד שיודע לטפל בוירוס ויודע לטפל באורחים שלו, ואנחנו הוכחנו את זה ואנחנו נמשיך להוכיח את זה".

חייק ציין כי לדידו היה צריך להגות תוכנית יציאה מהקורונה כבר בימיו הראשונים של המשבר, אך לצערו הרב תוכנית זו לא נהגתה עדיין,"זה הענף שיצא אחרון מהכאוס הזה, וזה כאוס שמתנהל בתוך מדינה ללא תקציב. זה ענף שאנחנו לא בטוחים שהממשלה שלנו לא מערבת בו שיקולים זרים בנושאים של בריאות וכלכלה. זה מאוד קשה לנו לפעול בתוך הכאוס הזה". עוד הוסיף שהעזרה הממשלתית שקיבל ענף התיירות איננה מספיקה, "כן, אנחנו קיבלנו עזרה ממשלתית מעבר למה שקיבלו ענפים אחרים, אבל כנראה נצטרך עוד עזרה בגלל המצב המיוחד שלנו. אבל אנחנו לא רוצים להסתמך על עזרה. אנחנו רוצים לעבוד, אנחנו רוצים שיפתחו לנו את המשק, אנחנו רוצים שתיירים יגיעו לפה ואנחנו רוצים להיות בחזרה במקום הנכון והמתאים לנו. אנחנו נמצאים במצב בו העתיד לא ברור, אבל אנחנו נתגבר. כי למרות כל מה שאמרתי, אנחנו הענף האופטימי ביותר, השמח ביותר והבטוח ביותר שיחזור לשגרה".

רבים מהדוברים בוועידה הביעו את צערם על כך שתנופת ענף התיירות נגדעה באיבה, ביניהם גם יו"ר הכנסת ושר התיירות לשעבר יריב לוין שהזכיר ששנת 2019 הייתה שנת שיא לתיירות בישראל עם למעלה מארבעה מיליון וחצי תיירים. "אני רוצה קודם כל לחזק אתכם" אמר והוסיף, "אני משוכנע בעתיד של הענף הזה, אני בטוח שנצא מהמשבר הזה ואני משוכנע בעתיד של הענף. אני בטוח שנגיע לפסגות חדשות. יש לנו בהחלט מקור לאופטימיות, בזכות החיסונים ישראל תהיה מהמדינות הראשונות בעולם שהכלכלה שלהן תוכל לצאת קדימה ולהיחלץ. התיירות תוכל לשוב פחות או יותר לשגרה שהכרנו, ויש כאן לצד כל הקשיים הזדמנות יוצאת דופן לשים את ישראל במקום גבוה מאוד במפת התיירות העולמית שבוודאי תשתנה".

שרת התיירות אורית פרקש הכהן נכחה גם היא בוועידה. השרה נדרשה לענות על מספר שאלות מהותיות העולות מקרב המלונאים בישראל, כדוגמת הפעילות בפורים עם העוצר הלילי שהוכרז אמש, בעיית העובדים והחל"ת וכן סוגייתה של העיר אילת שאינה ירוקה. השרה הכריזה כי המלונות יוכלו לפעול כרגיל בעת הסגר אך האזרחים יצטרכו לשמור על חובת העוצר והמגבלות החל מהשעה שנקבעה. בנוגע לסוגיית העובדים והחל"ת הצהירה כי היא פועלת למציאת פתרון וכי לדידה יש לקצר את תקופת החל"ת שאושרה. באשר לאילת הודיעה כי היא עובדת על תקנה ייחודית לעיר שמאפייניה שונים ממרבית ערי התיירות האחרות.

שרת התיירות אורית פרקש הכהן יחד עם יור ההתאחדות אמיר חייק

לצד זה הוסיפה השרה פרקש הכהן כי סוגיית פתיחת השמיים עומדת כרגע בראש מעיניה, "התחלתי שיח גם עם שרת התחבורה, שר החוץ ושר הבריאות. אנחנו עובדים על מתווה שיכניס לארץ אנשים מחוסנים, ואני רוצה ללחוץ ולוודא שבתוך המתווה הזה יהיו לא רק ישראלים מחוסנים אלא גם תיירים מחוסנים. לא יעלה על הדעת שעושים הסכם עם יוון או קפריסין שאנשים שלנו יוכלו לצאת החוצה בלי שיהיה מתווה להכנסה הדדית של זרים לפה. הבהרתי את הדבר הזה לראש הממשלה ולשרים שדיברתי איתם" אמרה וקראה: "אנחנו המדינה הכי בטוחה והכי מחוסנת. צריך לנצל את הדבר הזה כדי להביא תיירים לארץ בצורה בטוחה, וכך נעשה".

"הכיוון הוא כרגע חיובי, אבל יחד עם זאת כששואלים אותי עד כמה אני מודאג מהפתיחה שעושים בימים אלו מאחד עד עשר, אני עונה תשע" אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין שנכח בוועידה. "מצד אחד אנחנו במבצע חיסונים אדיר, אבל מצד שני הדרך עדיין עוד ארוכה ועוד יש אחוז גבוה מהאוכלוסייה שלא התחסן. הסכנות עדיין אורבות לנו ואנחנו נוהגים בהתאם ובזהירות ורואים את הנתונים בכל יום. על סמך הנתונים האלה אנו בונים את התוכניות לעתיד הקרוב. לכן, אנחנו כרגע פותחים בזהירות, אנחנו סומכים עליכם. בתי המלון הוכיחו שהם יכולים".

בין הדוברים נמנו גם ראשי ערים וראשי רשויות מקומיות כדוגמת ראש העיר תל אביב רון חולדאי,  ראש המועצה האזורית תמר ניר ונגר, ראש העיר הממונה של טבריה בועז יוסף, ראש עיריית חיפה עינת קליש-רותם, ראש עיריית אילת מאיר יצחק-הלוי וראש עיריית ירושלים משה ליאון. כל אחד מהם הביע את צערו על ענף התיירות שנפגע במחוזו ותיאר כיצד יפעל לקדם את הענף כעת.

"אנחנו עושים הכל, על מנת לחזור כמה שיותר מהר לשגרה במסגרת המגבלות. לכן כבר פעלנו השבוע להחזיר את חיי התרבות והתיירות בעיר. אין לי ספק שמלונות ואירועי תרבות משתלבים יחד בפיתוח התיירות האיכותית בעיר" אמר ראש עיריית ירושלים משה ליאון. "אנחנו מחכים לפתיחת בתי המלון בעיר במיוחד במהלך הפסח, אנחנו נצטרף אליכם ונעשה הכל על מנת שתצליחו. הקמפיין שאנחנו מכינים כרגע יכלול הטבות לאלו שילונו בעיר עם כניסות מוזלות למוסדות התרבות ולאטרקציות תרבותיות, כפי שעשינו בקיץ ואולי אף יותר".

"עיר כמו טבריה שמבוססת על תיירות, ספגה את המכה הקשה מכולם" גרס ראש העיר הממונה של טבריה בועז יוסף. "כשאין תיירות זה פוגע במלונאים אבל גם במוכר בחנות הנעליים, בנהג המונית ובכל המסחר שיש בטבריה. לצערנו, גם במתווה האיים הירוקים לא היה ניתן לפתוח את המלונות בטבריה. למרות שהצענו לוועדת חוקה ומשפט מתווה אחראי ומסודר. התיירות היא נשמת אפה של טבריה ושל הכלכלה המקומית".

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי טען שלפי הנתונים, ענף התיירות במחוז תל אביב יפו הוא הנפגע הגדול ביותר והעריך את ההפסד בכחמישה מיליארד שקלים. עם זאת, הוא השתדל לשמור על מידת אופטימיות, "למרות המציאות הקשה התיירות תחזור ותהיה בעצם כמו שהייתה עד היום ותחזור להיות חלק בלתי נפרד מהעיר הנפלאה הזאת. לא להוריד את הראש, הכל יחזור. אבל עד אז, נצטרך לשמור יחד על התשתיות שבניתם אתם ואנחנו כדי שנהיה כולנו ערוכים לחזרתה של התיירות."

"התעשייה הזו מקבלת חשיבות אסטרטגית בכל מדינה משום שהיא הופכת להיות מנוע ותנופה כלכלית לכל מדינה שיודעת לכבד את הפוטנציאל הגלום בתעשייה הזו. נדמה לי שלמרות שעשו מעשים טובים, התעשייה הזו לא מקבלת את הכבוד הראוי לה" אמר ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי. "צריך לעשות מעשה שממקם את התעשייה במקום שמתאים לה, אם זה על ידי חיזוק הפרופסיה, לימודים במסגרת תיכון ואקדמיה, אם זה על ידי גמישות הרגולציה ואם זה על ידי העדפת הנושא באופן ברור".

"אילת, כעיר אחראית ורצינית, הצגנו ארבעה מתווים לממשלת ישראל בהקשר של משבר הקורונה. גם כלכליים, גם תיירותיים, וגם בריאותיים. אחרי מאבק מאוד גדול של הצעת החוק של איים ירוקים הוא התקבל והפעלנו אותו במשך 40 ימים ובכל פרמטר זו הייתה הצלחה פנומנלית. אני ביקשתי, 'אנא אל תסגרו את האיים גם אם נכנסים לסגר'. אבל משיקולים רבים, שאני מניח שכל אחד ואחד מכם יודע מה הם, הוחלט לסגור את העיר ולסגור את האיים הירוקים ואותי זה מצער צער גדול מאוד. אנחנו משקיעים הרבה מאוד מאמצים, וממש היום שוגר מכתב מסגן ממלא מקום ראש העיר אלי לנקרי לשר הבריאות שמבקש להחזיר את האיים הירוקים. אנחנו נפתח בצורה מדורגת ומושכלת את התעשייה באילת ונוכל להיכנס לפסח כשכל המערכות עובדות ומתפקדות ולא תפסקנה. אפשר לעשות זאת, זה לא דברים שתלויים בכוחות עליונים. זו פשוט פעולה ברת ביצוע, צריך קצת אומץ להוציא את העיר הזאת מחשכה לאורה. הגיעה העת, אנחנו לא יכולים יותר לסבול מצב שבו מעל לחמישים אחוז מתושבינו נמצאים במצב של אבטלה".

עינת קליש-רותם, ראש עיריית חיפה, הדגישה את חשיבות התיירות בעיניה והציגה את תכניותיה לקדם מספר דברים, כדוגמת קריית חיים והגנים הבהאים. אך בראש ובראשונה היא נאבקת כעת על שמירת שדה התעופה בעיר. "אנחנו ממשיכים לעבוד בידיעה שהקורונה תסתיים. נושא התיירות הוא נושא מרכזי אצלנו מכניסתי לתפקיד. אחד המאבקים המרכזיים שלנו הוא על שדה התעופה, על מנת שלא ייסגר. המאבק הזה התחיל להראות סימנים חיוביים והזדמנויות ערב הקורונה. לצערי הרב הכל התהפך והכל השתנה לגמרי. אנחנו רואים חשיבות גדולה בשדה תעופה עירוני – לאזור – לצפון – לכל המרחב שלנו. אנחנו מדברים על אפשרות להביא ממאה עד מאתיים אלף תיירים בשנה לאזור שלנו בשדה התעופה כפי שהוא היום, שהוא שדה מאוד מוגבל. עם המטוסים שיש כיום שיודעים לטוס אליו וממנו. עשינו תחשיבים די פשוטים ואנחנו נמצאים באזור שהוא בעל עניין לצליינים מכל העולם ולנצרות מכל העולם. אנחנו נמצאים בטווח מאוד קצר למדינות קתוליות שהתיירות הנוצרית יכולה להיות מאוד משמעותית עבורם. אפילו יצא לנו לשבת עם שגריר הוותיקן ועם עוד כל מיני גורמים בשביל לחבר את צפון המדינה לאותן המדינות שאנחנו רואים בהן פוטנציאל תיירות אדיר. אנחנו מבינים שאנחנו יכולים להביא מאות מיליוני דולרים לכל הצפון רק על פי המתכונת הקיימת".

את הוועידה חתם מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי שציין שיש עוד אתגרים רבים בדרך "אני חושב שאף אחד לא יודע כמה זמן יקח המשבר הזה עוד ואיך נצא ממנו ומה יהיה מצב חברות התעופה, כמה יעלו טיסות וההיבטים הביטוחיים. יש פה נעלמים מאוד גדולים. אנחנו מנצלים את הזמן הזה למספר נושאים, אחד זה לראות מה אפשר עוד לעשות לעזור לכם גם בהיבט התעסוקתי, זה שאין עוד חל"ת גמיש זו בעיה קשה. גם בנושא של ניצול דמי הבראה והסתה שלהם לטובת עסקי התיירות בארץ שצריכים חיזוק. אנחנו עושים מהלכים מאוד משמעותיים, כולל שיחה שיש היום עם השרה, להפחתת רגולציה. הצלחנו כבר השנה במספר מוקדים ואנחנו ממשיכים".

"כולם אופטימיים וכולם מבינים שבסוף התיירות תחזור. המשרד עושה מאמצים גדולים להתכונן ליום שאחרי, גם הצוות האסטרטגי שלנו וגם בהיבט של תשתיות. אנחנו מנצלים את השנה הזו לעבודות תשתית בהרבה מאוד אתרים" הוסיף הלוי כשהוא מתייחס לאזורים כמו אילת, טבריה, ים המלח והנגב.