Skip to main content

מהתאוששות לצמיחה 2022: מושב פתיחה

מהתאוששות לצמיחה 2022: מושב פתיחה

 

ועידת ישראל למלונאות ולתיירות, התקיימה לראשונה מפרוץ משבר הקורונה, ב-24 במאי 2022, במלון וולדורף אסטוריה בירושלים והפגישה את צמרת עולם המלונאות והתיירות המקומית. בוועידה השתתפו גם מחוקקים וקובעי מדיניות ויחד הם דנו בהתאוששות עולם התיירות, שנמצא עם הפנים לצמיחה, בעולם שנפתח שוב לתיירים.

"בנובמבר נבחרתי לתפקיד. זה היה שיאו של המשבר ועכשיו אנחנו בחודש מאי. מצב הרוח ממריא ויש שינוי באווירה. כבוד להיות בענף המלונאות עכשיו וחשוב להבין את פוטנציאל ההתפתחות הגדול שלו", אמר בפתיחה אבי ניסנקורן, נשיא התאחדות המלונות בישראל. "הישראלים מביעים אמון גדול ומתארחים במלונות אבל כדי שהענף ימממש את עצמו אנחנו צריכים עוד חדרים, פחות רגולציה, סיוע בתשתיות ועוד. אני מאמין ש-2022 תהיה שנת התאוששות, ו-2023 תהיה שנה של צמיחה".

שר התיירות יואל רזבוזוב נתן תמונה כללית על מצב התיירות ואף סימן את האופק והעתיד. "באפריל הגיעו 207 אלף תיירים לישראל. זה פחות ממה שראינו בתקופה זו ב-2019 אבל את הצמיחה מרגישים כבר עכשיו. ב-2019 הענף הכניס הענף 40 מיליארד שקלים והשאיפה שלנו צריכה להגדיל את המספר הזה, להכניס לכאן תיירים שייקבלו את כל מה שהם צריכים, בדרך ליעד של 10 מיליון תיירים ב-2030", אמר רזבוזוב. "כדי שנגיע לשם, אנחנו צריכים להגדיל את מספר החדרים, להסיר חסמים בירוקרטיים, להסדיר חקיקה ולסדר את עניין כוח האדם העתידי, בכל התפקידים בענף".

רזבוזוב סימן את הבעיה הגדולה בענף – בעית המחסור בכוח האדם והביא איתו בשורה: "בישיבת הממשלה הבאה נאשר כניסה של 1,200 עובדים פיליפינים ועוד 500 עובדים יומיים שייכנסו מירדן ויחזקו את הענף. זה הכרחי לענף בפרט ולטובת מדינת ישראל בכלל. זו בשורה שמצטרפת למגמת הממשלה לחיזוק מתמיד של הענף, שבעת הקורונה הביאה אליו את המענקים, פעלה להסרת הרגולציה, את הארכת הרישיונות לעסקים של שרת הפנים ואת המהפכה בכשרות שהוביל מתן כהנא. אנחנו צריכים להגיע למצב שנגדיל היצע של חדרים, נקצר את משך בניית המלונות, נוריד מחירים, נמתן את הרגולציה והענף יוכל לתת שירות מצוין לאורחים", הוא אמר.

אחרי רזבוזוב עלה סגן שר הדתות, הח"כ מתן כהנא שדיבר על רפורמת הכשרות, שיצאה לדרך כדי לשפר את רמת הכשרות בישראל בכלל ועם מיקוד על ענף המלונאות. "לפני כן היו בעיות שונות, שהחלו בשירות של מפקחי כשרות והגיעו עד למצב של 130 סוגי התנהלויות שונות בכשרות. זה הזמן להגיד: נגמר המונופול של הרבנים ושל הרבנות לכשרות וב-2023 רבנים יוכלו להתחרות על מתן שירות לכל גוף בנפרד והרבנות תהיה הסמכות לאשר את אותם רבנים, בפיקוח על. וככל שזה נוגע לענף, עכשיו הכוח עבר למלונאים והם יכולים לבחור את רמת השירות של הכשרות שיקבלו בכל מקום בארץ".

עוד עלו למושב הפתיחה ח"כ אפרת רייטן, יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת, שדיברה על חיבורה לענף בענייני הרווחה וזכויות העובדים ועל התנאים בהם יעבדו. אחריה עלתה השרה לשיוויון חברתי, השרה מירב כהן שסיפרה על היוזמה שהיא מרימה יחד עם ההתאחדות למלונאות, לשילוב אנשים מבוגרים בכל הארץ – כ-200 אלף בהערכה – שחלקם מעוניינים לצאת לעבוד לשם העשיה וחלקם זקוקים לעבודה לטובת פרנסה ממש. "השאיפה היא להכניס כוח אדם יעיל לענף ובכך לחזק את העובדים מצד אחד ואת הצורך בכוח אדם בעולם המלונאות", אמרה השרה כהן.

לסיום מושב הפתיחה סיפרה ח"כ קרן ברק, יו"ר שדולת התיירות בכנסת, שהעבודה הראשונה בה עבדה, היתה במלונות אילת בעבודה המועדפת. "הענף בליבי ובנשמתי", היא אמרה וסיפרה על התמודדות השדולה שהקימה לפני כ-3 שנים עם תוצאות משבר הקורונה על הענף. "עוד כשהיינו בקואליציה, הבאנו את המתווה המיוחד של התקציבים למלונאים ולענף, את חוק האטרקציות ובכלל, ניסינו לעזור לענף ככל שיכולנו. עכשיו עומד בפנינו האתגר של הפחתת הרגולציה בענף".

צילום: חן גלילי